Büyükada Hakkında

İstanbul’dan yapılan gemi seferleri ile yıl boyu oturulur hale gelen ve nüfusu günden güne hızla artan adaların başında ilçe merkezi Büyükada geliyor. En yüksek tepesi Aya Yorgi Kilisesi’nin bulunduğu Yüce Tepe, her dinden insanın toplanıp, dua ve dilekte bulunduğu tepesiyle ünlü. Yüce Tepe özellikle 23 Nisan ve 24 Eylül tarihlerinde en kalabalık günlerini yaşıyor. Türkiye’nin her yerinden 23 Nisan’da gelip dilekte bulunanlar, dilekleri yerine gelirse bu defa teşekkür için Eylül ayında yine ziyarete geliyorlar.

Günübirlik geziler için adaya gelenlerin en büyük eğlencelerinden biri de ada turları. Çam ağaçları ile kaplı yollarda gerek faytonla gerekse bisikletle yapılan gezilerde kullanılan parkur, Büyükada’da büyük tur için 14 km. küçük tur için ise 7 km. sürüyor.

Tarihi Büyükada eskiden geniş olarak Yunan Hıristiyan iken, zaman içerisinde kilise, sinagog ve camileri ile zengin bir kültüre sahip. 2. Sultan Abdülhamit (1842-1918) bakan ve genrallerinin adada yaşamalarını istemiş ve o dönemde bir çok köşk ve deniz kenarı villaları inşa edilmiş. Bunların hepsi şu anda da adada bulunmakta. Rus devrimci Leon Trotsky, Stalin tarafından sürgüne gönderildiğinde 4 yıl boyunca Büyükada'da yaşamış. 1920'lerde Rusya iç savaşından kaçan çok sayıda Belarus adaya yerleşmişler. Tüm bunlar adanın kültürel fark ve armonisine katkı sağlamış. 

Görülecek Yerler

2000 yıllık tarihi ve Bizans, Osmanlı, Türk ve batı kültürlerinin sentezi, yaklaşık 900 adet tarihi eser köşk, dinsel yapıları, çam ormanları ile süslü Büyükada da yapılacak gezilerde, görülecek birçok eser bulunuyor.

Küçük Tur (7 km lik fayton turu)

Büyük tur ( 14 km lik fayton turu)
Yörükali Plajı, Dilburnu Piknik Alanı, Âşıklar Yolu
Lunapark ve Viranbağ Gazinosu
Yücetepe Aya Yorgi Manastırı ve Kilisesi
Rum Yetimhanesi (Avrupa’nın en büyük ahşap yapısı, eski Prinkipo Palas)
Romancı Reşat Nuri Güntekin’in yaşadığı ev
Troçki Evi
Büyükada Kültür Evi (Fabiato Köşkü)
Hamidiye Camisi (Sultan II. Abdülhamit Tarafından Yapılmış)
Hristos (Metamorfosis) Manastırı ve Kilisesi ve Aya Nikola Manastır ve Kilisesi, Aya Dimitri Kilisesi, Panayia Kilisesi, San Pacificio Latin Kilisesi, Aya Todori Şapeli
Surp Asdvadzadzin Kilisesi
Hesed Le Avraam sinagogu
Su Sporları kulübü, Seferoğlu Tesisleri, Değirmen Tesisleri, Mavi Kulüp Hacapulos Köşkü (Bugünkü hükümet Konağı, eski Emperyel Oteli), Con Paşa Köşkü, Sabuncakis Köşkü, Agopyan Köşkü, Sofranios Köşkü, Mizzi Köşkü, Vatikan Konutu.
Büyükada Tavsiyeleri
Aya Yorgi
Ayayorgi Kilisesi'ni gezin ve oradaki Yücetepe Restaurant'ta özel yapım şarap için
Fayton
Faytonla adayı turlayın
Bisiklet Kiralama
Bisiklet kiralayıp trafik sıkıntısı olmadan tur yapın
Dilburnu
Dilburnu'nda piknik yapın
En Taze Balıklar
Deniz kenarındaki balık lokantalarında en taze balıkların tadına bakın.
Plajlar
Denizin tadını en güzel plajlarda çıkarın.